Niewygodne pytanie i wielka prośba. Trzaskowski ujawnia, o czym będzie rozmawiać z Dudą

– Liczę na merytoryczną rozmowę, dlatego, że jest sporo tematów. Wszyscy wiemy, że te wybory prezydenckie nie były równe i trzeba jasno i szczerze o tym porozmawiać i zadbać o to, żeby kolejne wybory w Polsce były jak najbardziej demokratyczne – mówił Rafał Trzaskowski w Faktach po Faktach, na kilkanaście godzin przed spotkaniem z Andrzejem Dudą.

Rafał Trzaskowski w środę wieczorem był gościem „Faktów po Faktach” w TVN24. W czwartek o godz. 9.30 ma spotkać się w pałacu prezydenckim z Andrzejem Dudą. Trzaskowski zapowiedział, że „liczy na merytoryczną rozmowę”, bo jest „sporo tematów”.

 Wybory nie były równe 

Rafał Trzaskowski przekonywał, że jest pełen nadziei odnośnie spotkania z głową państwa. – Mam nadzieję, że moja rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą będzie szczera, otwarta i merytoryczna – oświadczył.

Trzaskowski chce zapytać Andrzeja Dudę o jego zdanie na temat równości wyborów. – Wszyscy wiemy, że te wybory prezydenckie nie były równe i trzeba jasno i szczerze o tym porozmawiać i zadbać o to, żeby kolejne wybory w Polsce były jak najbardziej demokratyczne – podkreślił.

Wyraził nadzieję, że „uzyska od prezydenta jasne zapewnienie, że następne wybory będą dużo bardziej demokratyczne, dużo bardziej równe, a nie że będzie dokładnie na odwrót”. Dodał, że prezydent Duda „ma szansę, żeby ta druga kadencja była zupełnie inna”.

– Mam nadzieję, że pan prezydent zagwarantuje nam, że będzie wetował te ustawy, które będą próbowały uzależniać (od władzy – przyp. red.) instytucje, które powinny być całkowicie niezależne, atakować wolne media, czy zabierać prerogatywy i pieniądze samorządom – mówił Trzaskowski. 

 Prośba o inicjatywę ustawodawczą 

Rafał Trzaskowski zapowiedział też, że poprosi prezydenta o inicjatywę ustawodawczą w sprawie wsparcia samorządów, które są „ogołocone z dużej części swoich dochodów”.

– Na pewno będę rozmawiał o projekcie ustawy, która dotyczy finansowania samorządów znacznie szerzej. Dzisiaj wszystkie samorządy odnotowały olbrzymi spadek dochodów – mówił. – To jest test na intencje pana prezydenta, czy rzeczywiście będzie bronił samorządów, czy będzie wspierał złe pomysły swoich kolegów ze swojego otoczenia politycznego, z PiS-u i czy będzie gotów do tego, żeby jasno powiedzieć, że dzisiaj samorządy zostały ogołocone z dużej części swoich dochodów – stwierdził Trzaskowski. 

I dodał, że są także inne pomysły na obywatelską inicjatywę ustawodawczą. 

– Pomysłów jest kilka. Kwestia 200 złotych, tego pomysłu, który opracowała moja żona dla wszystkich kobiet, które wychowały dzieci, żeby były równo traktowane, jeśli chodzi o uposażenie emerytalne. Na pewno kwestia jasnego wyjaśnienia subwencji edukacyjnej, żeby było jasno wiadomo, za co odpowiada samorząd, a za co rząd, żeby samorządy dostawały odpowiednie fundusze na swoje funkcjonowanie. Na pewno ustawa, o której jutro będę rozmawiał z panem prezydentem, o tym, żeby zapewnić odpowiednie finansowanie samorządom, które są na pierwszej linii walki z Covidem – wymienił prezydent Warszawy. 

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że poprosi prezydenta o inicjatywę ustawodawczą w sprawie samorządów, które straciły pieniądze podczas epidemii

Rafał Trzaskowski chce także rozmawiać o demokracji, przebiegu wyborów i kolejnej kadencji prezydentury Andrzeja Dudy

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!