Ruch Hołowni trzeci w Sejmie! Kto na tym straci?

Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska i Polska 2050 – to partie z największym poparcie wśród Polaków, wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski. Na sukcesie ugrupowania Szymona Hołowni, na które zagłosowałoby prawie 12 procent respondentów, najbardziej straciłaby Lewica i PSL.

W wyborach, gdyby odbywały się w ten weekend wzięłoby 60 proc. badanych – wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski.

 Wysoka frekwencja 

Badanych spytano: „Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, to wziąłby Pan lub Pani w nich udział?”. 46,1 proc. odpowiedziało – zdecydowanie tak, a 14,4 proc. – raczej tak. Oznacza to, że 60 proc. respondentów wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych. 14,3 proc. powiedziało, że raczej nie poszłoby do urn, a 23,9 proc. na pewno by tego nie zrobiło. Zdania na ten temat nie miało tylko 1,3 proc. osób.

 PiS na prowadzeniu 

39,2 proc. badanych przyznaje, że byłoby to Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczona Prawica. 26,5 proc. zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską, w skład której wchodzą: PO, Nowoczesna, Zieloni. Na podium znalazłaby się jeszcze Lewica – SLD, Wiosna i Partia Razem – uzyskując poparcie 9,8 proc. respondentów. Na Konfederację głosowałoby 9,3 proc. badanych, a na PSL i Kukiz’15 – 5,1 proc. 10 proc. respondentów nie wskazało, na kogo oddałoby głos.

 Partia Hołowni na podium 

Co ciekawe, gdyby do tej puli ugrupowań dodać Ruch Szymona Hołowni „Polska 2050”, uzyskałoby on poparcie na poziomie 11,8 proc. głosów. To oznacza, że byłoby on trzecim wyborem respondentów. Głosy rozłożyłyby się następująco: PiS/Zjednoczona Prawica – 38,8 proc., Koalicja Obywatelska – 25,6 proc., Ruch Szymona Hołowni – 11,8 proc., Konfederacja – 6,6 proc., Lewica – 4,8 proc., PSL i Kukiz’15 – 2 proc.

Zgodnie z tymi wynikami, na starcie w wyborach ugrupowania „Polska 2050” najbardziej straciłaby Lewica, która z podium spadłaby na przedostatnie miejsce – z poparcia na poziomie 9,8 proc. głosów zeszłaby na 4,8 proc.

Sondaż IBRIS został przeprowadzony w dniach 24-25 lipca 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

Najbardziej na poparciu dla Polski 2050 traci Lewica

Nieustannie na pierwszym miejscu w sondażach jest Prawo i Sprawiedliwość

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!