Będą kary za odmowę przyjęcia uchodźców. Media: nawet 250 000 za osobę

Kraj, który odmówi przyjęcia uchodźców, będzie musiał zapłacić nawet do 250 tysięcy euro kary za każdego z nich – o takiej propozycji Komisji Europejskiej, która ma zostać przedstawiona w środę, pisze w sobotę dziennik „La Stampa”, ujawniając szczegóły planu.

 

Według włoskiej gazety Komisja zaproponuje krajom członkowskim Unii „małą reformę” konwencji dublińskiej, dotyczącej przyjmowania uchodźców. Zgodnie z tym projektem utrzymana zostanie odpowiedzialność przyjęcia ich przez pierwszy kraj, do którego dotrą. Ale uregulowana zostanie też kwestia ich rozmieszczenia we wszystkich krajach UE w przypadku masowego napływu, przekraczającego możliwości państwa, do którego przybywają.

Dla każdego kraju wyznaczona będzie maksymalna liczba uchodźców, których może przyjąć. Gdy zostanie ona przekroczona, rozpocznie się ich relokacja do innych krajów.

Kara za nieprzyjęcie uchodźców ma być wysoka i może wynieść nawet ćwierć miliona euro za każdą osobę. Ale kwota ta może się zmienić – dodaje gazeta.

Schizofrenia UE

„La Stampa” publikuje także wywiad z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini, która wyraziła opinię, że Europa zachowuje się „schizofrenicznie” w podejściu do kwestii migracji.

– Uznaje się, że problem przerasta możliwość samodzielnego rozwiązania go przez jakikolwiek kraj i prosi się o wspólną europejską odpowiedź, ale zaraz potem – nawet jeśli podjęto decyzję – nie wciela się jej w życie, wraca się na drogę narodową i zrzuca się winę na Europę – powiedziała Mogherini.

Taka sytuacja to w jej ocenie „błędne koło”, które może zaprzepaścić „z takim trudem” wypracowane na forum UE metody podejścia do obecnego napływu migrantów.

PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. Emeryt za 40 lat pracy otrzyma 700 z?, a taki brudas ponad 3000 za nic, tylko dlatego ?e tu przyp?yn??. Wara z t? Uni?, Postawi? lasery na granicy i wojsko. Nie wpuszcza? nikogo. Niech sobie Merkel przyjmuje.

Komentowanie jest wyłączone.